Neuroprzekaźnik GABA – Suplementy, Działanie

Neuroprzekaźnik GABA – Suplementy, Działanie

GABA- co to jest kwas gamma-aminomasłowy?

GABA, kwas gamma-aminomasłowy (ang. gamma-aminobutyric acid), to kwas, który pełni rolę neuroprzekaźnika hamującego, co oznacza, że spowalnia on czynność komórek nerwowych. Pierwszy raz tę substancję należącą do grupy aminokwasów zsyntetyzowano w 1883 roku, gdzie odkryto ją w organizmach roślin i różnych mikrobiomach, ale dopiero w 1950 roku uznano ją za ważną substancję, która krąży w obszarze ośrodkowego układu nerwowego również i u ssaków.

Obecnie GABA, czyli inaczej kwas gamma aminomasłowy, to popularnie stosowany suplement diety wpływający na regenerację i rozwój mięśni.

GABA – wpływ na funkcjonowanie receptorów

Działanie GABA, polega na zmniejszaniu pobudliwości neuronów za pomocą napływu jonów chlorkowych do wnętrza komórek, co skutkuje hiperpolaryzacją. Stan ten ostatecznie prowadzi do zatrzymania przesyłania impulsów pomiędzy neuronami, co zmniejsza uczucie lęku i napięcia w ośrodkowym układzie nerwowym, a także blokuje powstawanie drgawek, które mogłyby się pojawić, gdyby nasze neurony pracowały bez przerwy. Innymi słowy, po zażyciu GABA w naszym organizmie zachodzą procesy relaksacyjne.

GABA – wpływ na samopoczucie

GABA, ma szerokie działanie na układ nerwowy:

  • przeciwlękowe i uspokajające, obniżające poziom kortyzolu (jednego z hormonu stresu),
  • wpływające na jakość snu i ułatwiające zasypianie,
  • wspiera nocną regenerację organizmu,
  • wspomaga zwiększenie poziomu koncentracji,
  • ma działanie anaboliczne i wpływ na hormon wzrostu oraz jego produkcje.

Receptory gamma oraz sam przekaźnik znaleźć można w wielu narządach naszego organizmu, m.in. w trzustce, przewodzie pokarmowym ( głównie jelita), wątrobie, nerkach, męskich i żeńskich narządach płciowych, płucach. Substancja ta reguluje poziom stresu, działa kojąco i uspokajająco oraz pomaga ze snem.

GABA- suplementy diety i badania.

Kwas gamma-aminomasłowy ze względu na swoje właściwości o działaniu hamującym, stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, zwłaszcza u sportowców i kulturystów, którzy poszukują suplementów wspomagających proces regeneracji i oddziałującej na włókna mięśniowe oraz ich wzrost.

Odżywki i suplementy z GABA niejednokrotnie zawierają także niacynę i inozytol. Niacyna to witamina z grupy B, która wspiera prawidłowy metabolizm energetyczny oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Natomiast inozytol odgrywa podstawową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. GABA i inozytol z niacyną wspomagają układ nerwowy i regenerację po wzmożonym wysiłku.

Jak każdy suplement i witaminy, produkty zawierające GABA nie mogą być stosowane jako substytut prawidłowo zróżnicowanej diety.

W sklepie VitaOaza są dostępne produkty z GABA zawierające optymalne jego ilości. Suplementy diety Kirkman z GABA są łatwe i bezpieczne do spożycia.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *